Analýza státní podpory aplikovaného zdravotnického výzkumu a vývoje
Předmětem projektu bylo vytvoření komplexního pohledu na státní podporu zdravotnického výzkumu, analýza stávajících možností v oblasti aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví, biotechnologii a biomedicíně, včetně analýzy zahraničních přístupů a trendů v podpoře aplikovaného výzkumu v těchto oblastech.
Analýza státní podpory aplikovaného zdravotnického výzkumu a vývoje zahrnovala tyto dílčí činnosti:
- Desk research legislativy a strategických, koncepčních a jiných dokumentů týkajících se zdravotnického výzkumu na úrovni České republiky a Evropské unie. Vymezení pojmů a terminologie z oblasti výzkumu, vývoje a zdravotnictví včetně stanovení jejich vzájemné hierarchie.
- Analýza systému podpory výzkumu a vývoje v EU a podpory aplikovaného zdravotnického výzkumu ve vybraných evropských zemích – Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, Holandsko, Norsko, Finsko.
- Detailní a komplexní analýza programů a projektů aplikovaného zdravotnického výzkumu v ČR.
- Systém podpory výzkumu a vývoje v ČR, návaznost na národní a evropské strategické dokumenty v oblasti zdraví obyvatel. Zákonné možnosti a formy podpory aplikovaného zdravotnického výzkumu – předobchodní zadávání veřejných zakázek, možnosti a formy podpory preklinického/klinického testování v medicíně a vývoji léčiv.
- Analýza programů k podpoře vědy a výzkumu ve zdravotnictví.
- Analýza podpořených projektů za využití Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací IS VaVaI.
- Analýza uskupení majících vztah k biomedicínskému/zdravotnickému výzkumu.
- Identifikace trendů v oblasti zdravotnického výzkumu v České republice
a v zahraničí včetně jejich srovnání. - SWOT analýza a definování návrhů a doporučení na podporu výzkumu ve zdravotnictví v oblastech: Systém podpory; Výsledky a výstupy; Příjemci podpory; Možnosti spolupráce ve VaV, Zapojení ČR do EU programů a iniciativ, Ostatní oblasti.
- Provedení sociologického průzkumu prostřednictvím kombinace kvantitativní a kvalitativní výzkumné strategie, obsahující:
- expertní polostrukturované rozhovory s žadateli a příjemci o státní podporu aplikovaného zdravotnického výzkumu a uživateli výsledků zdravotnického výzkumu a vývoje (nemocnice a lékaři, výzkumné organizace, vysoké školy, podniky působící v oblasti zdravotnictví);
- expertní polostrukturované rozhovory se zástupci výzkumných agentur
a organizací v 7 vybraných zemí EU (Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko, Norsko, Holandsko, Finsko); - hloubkové rozhovory s dalšími experty v oblasti zdravotnictví;