NAPSALI O NÁS

Spolu jsme silnější – základní motto nového plánu

Strategický plán spolupráce v příhraniční oblasti Aš – Selb. Pod tímto názvem se skrývá na tiskové konferenci ve čtvrtek 30.1.2014 představený dokument, který je zaměřen na budoucí směry rozvoje obou uvedených měst.
Výsledný plán z dílny společnosti PROCES z Moravské Ostravy obsahuje analytickou a návrhovou část a možné způsoby řešení jednotlivých témat.

Ostravané na internetu fandí svému městu (19.6.2015, denik.cz)

V posledních měsících je vidět snaha o pozitivnější přístup. Třeba i z ostravských radničních listů. Ostravané si musejí uvědomit, že Ostrava není jen město pro práci, ale také pro život a zábavu. Je tady spousta chytrých a pracovitých lidí, jejich problém ale spočívá v tom, že si málo věří,” uzavřela jednatelka a ředitelka společnosti Centrum pro rozvoj obcí a regionů Andrea Hrušková.

Norské fondy v Česku dál investují do kampaně proti nenávisti (17.6.2015, mediar.cz)

Vzdělávací a výzkumné aktivity spojené s tříletou kampaní proti rasismu a násilí z nenávisti zajistí ostravská firma Andrey Hruškové.

Průzkum veřejného mínění obyvatel Prahy 4 – “Bezpečnostní strategie” (12.5.2014, prazskypatriot.cz)

V současné době byly v městské části Praha 4 zahájeny práce na projektu, jehož cílem je vytvoření „Bezpečnostní strategie“ a souboru návrhu opatření, jak hlavní bezpečnostní rizika řídit a předcházet jim.

Moravskoslezský kraj se rychle blíží stovce tisíc lidí bez práce (11.2.2014, ostrava.idnes.cz)

Tak vysoká čísla evidovaly úřady práce v Moravskoslezském kraji naposledy v roce 2005. Nezaměstnaných je na severu Moravy a ve Slezsku už přes devadesát tisíc. Severovýchod země tak může těšit jen to, že jeho podíl na nezaměstnanosti v celé zemi je o pět procent nižší než dříve.

Mingles chtějí vztah bez závazků (30.3.2013, deník.cz)

Každý mají svůj byt, své vlastní auto, svůj vlastní život. Vídají se, jen když chtějí a společně se na tom dohodnou, a pokud by se rozešli, nemusí řešit žádné stěhování ani přerozdělování majetku. Jde o lidi, kteří se rozhodli žít takzvaně mingles (z anglického married, but single, tedy zadaný, ale zároveň svobodný).

Jak a proč rostou v Ostravě bezpečnostní a sociální rizika (1.6.2012, Česká televize)

Blog sociologa Ing. Lubora Hrušky, Ph.D.

Okradených a podvedených seniorů prudce přibývá (19.5.2012, InfoPortály.cz)

Frýdeckomístečtí policisté zaznamenali velký nárůst počtu okradených důchodců. Jen od začátku tohoto roku mají více případů než za celý loňský rok. Poslední případ hlásí Třinec z konce tohoto týdne. Lubor Hruška, sociolog: “Ostravsko má narůstající kriminalitu oproti ČR, kde se ta kriminalita snižuje. Senioři jsou skupinou, která se může nejméně bránit. Obecně Ostrava patří k regionům, kde dochází k poklesu právě ve financování plátů a příjmů a potom se to samozřejmě projevuje v tom dopadu na seniory.”

Sociolog: I senioři opouštějí Ostravu. Stěhují se za dětmi (2.5.2012, deník.cz)

Ostravští senioři se bojí vyjít po setmění do ulic, vyhovuje jim život v paneláku, zdraví se se sousedy a přibývá těch, kteří plánují odejít z Ostravy za dětmi do hlavního města.

Nebaví vás práce z domova? Vyzkoušejte coworkingové centrum Viva (17.4.2012, deník.cz)

Ve středu se otevírá první coworkingové centrum v Ostravě. Za padesát korun na hodinu si tak můžete pronajmout místo v obrovské otevřené kanceláři, dát si kávu, thajskou masáž a s chutí začít pracovat. „Práci v takovém prostředí, kde by mě ovlivňovali cizí lidé, si nedokážu dost dobře představit. Možná v Americe by tento systém mohl fungovat, ale myslím si, že Češi se tento model budou učit velice obtížně a nezvyknou si na něj,“ řekl Deníku sociolog Lubor Hruška-Tvrdý.

Sčítání lidu: Jaký je typický Ostravan? (18.12.2011, deník.cz)

Ostravané stárnou, jsou vzdělanější a mají složitější partnerské vztahy. Vyplývá to z výsledků březnového sčítání lidu, který zveřejnil Český statistický úřad. Bojí se Romové přiznat svou národnost? Skoro třikrát za tu dobu vzrostl počet cizinců. V Ostravě jich žije přes devět tisíc. Nejvíce přijíždějí z Vietnamu, Slovenska a Ukrajiny. Sociolog Lubor Hruška-Tvrdý míní, že se tak i v Ostravě projevují trendy platné pro celou Českou republiku.

Ostrava stárne, hodně mladých odchází. Scházejí tisíce sociálních bytů (10.7.2011, iDnes.cz)

Utíkají především mladí, kterým tu chybí vhodná práce i bydlení. O to rychleji město stárne – za pouhých deset let už bude nejméně každý pátý Ostravan seniorem ve věku nad 65 let. Ani pro ně tu ale nejsou vhodné – levné byty. Vyplývá to z analýzy bytového fondu, kterou na objednávku města zpracovala agentura Proces. Podle autora analýzy, sociologa Lubora Hrušky-Tvrdého, poroste ve městě zájem o sociální byty.

Ostrava může být brzy městem seniorů a bezdomovců (8.7.2011, Česká televize)

Odborníci představili vedení města neradostnou vizi: V Ostravě bude za deset let žít více seniorů než mladých lidí – ti většinou odcházejí do Prahy. Strarší lidé ale už brzy se svými důchody nedosáhnou na nájemní bydlení. Navíc se ve městě zvyšuje kriminalita i počet bezdomovců. Město zatím neví, jak bude tyto problémy řešit.

Ostrava v roce 2050? Město důchodců (7.7.2011, zprávy.tiscali.cz)

Do šesti let bude mít Ostrava o šestinu obyvatel méně než nyní a bude mezi nimi podstatně větší podíl lidí ve věku nad 65 let. Vyplývá to z analýzy, kterou pro město zpracovala společnost Proces. Primátorův náměstek Jiří Srba (ČSSD) dnes na tiskové konferenci řekl, že město řeší, jak negativní trendy v úbytku obyvatelstva zastavit nebo zpomalit.

Sociolog Lubor Hruška-Tvrdý: „Moravskoslezský kraj, to není pouze Ostrava a její zázemí“ (12.5.2011, deník.cz)

V posledních deseti letech přišel Moravskoslezský kraj o postavení nejlidnatějšího kraje České republiky. Od roku 2001 do roku 2010 opustily kraj desetitisíce lidí. Kde je situace nejhorší a dá se tento negativní trend nějak zmírnit? V rozhovoru pro Deník jedno z možných řešení nastínil ostravský sociolog Lubor Hruška-Tvrdý, který pracuje jako hlavní expert ve společnosti PROCES – Centrum pro rozvoj obcí a regionů.

Slezsku ubylo obyvatel, odchází za prací i prostředím (14.3.2011, aktuálně.cz)

O 4153 lidí klesl loni počet obyvatel v Moravskoslezském kraji. Hlavní příčinou bylo jejich stěhování. Na konci roku měl region celkem 1 243 220 obyvatel. “Lidé se z krajského města stěhují často právě na Frýdecko-Místecko s kvalitním dopravním napojením a životním prostředím,” řekl sociolog Lubor Hruška Tvrdý z Ostravské univerzity.

Pět set lidí brzy čeká telefonické interview (2.3.2011, deník.cz)

Třinec – Součástí studie, která má ukázat, jak se v Třinci projeví stárnutí populace, zvyšování nájmů, snižování platů a důchodů, propouštění, krácení sociálních dávek a další dopady krize, bude na jaře neobvyklý průzkum.

Forma pro neformální vzdělávání (2011, Učitelské noviny)

Důležité je to, co člověk opravdu zná a umí, a ne to, kde se to naučil. Tedy alespoň pro něj samotného, zaměstnavatele, společnost. Takto zjednodušeně by se dala vystihnout podstata aktivity Uznávání neformálního vzdělávání, kterou v rámci projektu Klíče pro život organizuje Národní institut dětí a mládeže MŠMT (NIDM).

Chat s Ing. Lubor Hruška-Tvrdý, Ph.D. (8.12.2010, Česká televize)

Sociolog a ekonom zaměřený na prostorové plánování a rozvoj měst

Proč Ostraváci mluví sprostě aneb ať si najmou tlumočníky, když pro ně robime (21.4.2010, iDnes.cz)

“V Ostravě je tolerance ke sprostým slovům poněkud posunutá,” potvrzuje sociolog Lubor Hruška-Tvrdý, expert společnosti Proces, která se zabývá výzkumem a analýzami pro obce. “Výrazy, které si můžu běžně dovolit na přednáškách v Ostravě, by byly v Praze nevhodné. Ostraváci nejsou zvědaví na vzletná slova, jsou zvyklí mluvit přímo.“